Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co a jak o topení

- Jak se starat o komín

- Desatero správného topení

 

 

Tipy, jak šetřit energii

Největší část energie, kterou domácnosti spotřebují – přibližně 65 % – jde na vytápění. Proto se šetřit při topení vyplatí. To samozřejmě neznamená, že byste měli mrznout.S každým stupněm nižší pokojové teploty se ušetří 6 % energie. Proto byste měli dbát v těchto místnostech na následující teplotu: 24 °C v koupelně, 16 až 18 °C v ložnici a na chodbě, 18 až 20 °C v kuchyni, 20 až 22 °C v jídelně a obývacím pokoji. Nezapomeňte, že nábytek a závěsy před topnými tělesy mohou odebírat až 15 % vydaného tepla.

Vypínat topení v případě delší nepřítomnosti

Když odjedete na delší dobu pryč, měla by se regulace topení stáhnout na minimum, respektive ideálně nastavit na ventilu termostatu ochrana před zamrznutím (tato poloha je zpravidla značená hvězdičkou). Pokud odjíždíte pouze na jeden či dva dny, nastavte průměrnou teplotu na 15°C, pokud na delší dobu, tak na 12°C. Ložnice a pokoje pro hosty není nutné vytápět v době, kdy se nepoužívají. Regulace topení, která se automaticky upravuje dle aktuálního stavu počasí, je rovněž vhodným pomocníkem pro šetření energií. V každém případě ale platí, že byste své prostory nikdy neměli nechat zcela vychladnout.

Stáhnout teplotu na noc, a tak snížit náklady na vytápění

V noci můžete teplotu v místnostech redukovat, a to až na 5°C. Tím ušetříte energii, která by jinak zůstala nevyužita. Se snižováním teploty můžete začít dvě hodiny před tím, než půjdete spát. Navíc existují chytré regulační systémy, s kterými je takové nastavení doslova hračka!

Odvzdušňovat topná tělesa

Když topení nehřeje dostatečně, ačkoliv je ventil termostatu zcela otevřen, je možné, že se v době, kdy se netopilo, vytvořil v potrubí vzduch. V takovém případě je třeba topení odvzdušnit, tj. zavřít ventil termostatu a otevřít odvzdušňovací ventil. Přitom je nutné přidržet pod ventilem nádobu a počkat, až z topení začne vytékat voda. Poté se odvzdušňovací ventil zase utáhne a ventil termostatu nastaví do požadované polohy.

Kontrolovat větrací a klimatizační zařízení

Větrací a klimatizační zařízení zajišťují společně se systémy pro zpětné získávání tepla přísun čerstvého a odvod spotřebovaného vzduchu, a to nezávisle na tom, zda jsou okna otevřená či zavřená. Prach a hluk zůstanou venku a teplo odpadního vzduchu se dostává zpátky do místnosti společně s přiváděným vzduchem.

Nemít při větrání okna pouze pootevřená

Aby došlo ke kompletní výměně spotřebovaného vlhkého vzduchu uvnitř a čerstvého vzduchu venku, musí být okna vždy otevřena dokořán. Ráno pořádně vyvětrejte všechny místnosti po dobu 5 – 30 minut podle ročního období (v zimě krátce, v létě dlouze). Než však začnete větrat, vypněte topení. V ideálním případě se doporučuje větrat prostory podle jejich užití a ročního období až třikrát nebo čtyřikrát denně.

Zavírat okenice a stahovat žaluzie

Zavřené okenice a stažené žaluzie lépe udržují teplo v místnosti a chrání před chladem.

Těsnění pod dveře

Dveře by měly samozřejmě co nejlépe těsnit, aby teplo zbytečně neunikalo ven. Přesto se ale stává, že pod dveřmi, jak se říká, táhne. Takovémuto úniku tepla lze zabránit, když použijete těsnění pod dveře, které může mít nejrůznější podobu. Je to dobré a rychlé řešení, které nevyžaduje žádné stavební úpravy a přitom šetří vaši peněženku. Další, ač náročnějším řešením může být výměna dveří či instalace těsnicího segmentu, který se automaticky upravuje při zavírání a otevírání dveří.

Utěsnit dobře okna a dveře

Pokud vaše okna a dveře nejsou kompletně těsná, utěsněte je nalepovacím těsnicími páskami, které mezery vyplní. Není to sice tak efektivní jako nová, dobře těsnicí okna či dveře, ale je to rychlá pomoc, jak zamezit úniku drahocenné energie. (Pokud topíte v normálních kamnech, nezapomeňte však, že oxid uhelnatý, který při hoření může vznikat, musí mít možnost z místnosti unikat.)

Nové topení či tepelná izolace

Pokud je vaše topné zařízení starší než deset let nebo už vyžaduje opravy, měli byste se zamyslet nad tím, zda raději neinvestovat do moderního spalovacího zařízení, například účinnějšího kotle. Samozřejmě také zvažte, zda nezlepšit tepelnou izolaci. Zateplením obvodových zdí, sklepu a podkroví či vestavěním oken s tepelně izolačními skly lze totiž ušetřit až dvě třetiny energie na vytápění. Tyto práce by měli vždy provádět odborníci, protože i drobná chyba může účinnost zateplování výrazně snížit či dokonce vést k poškození stavební konstrukce.

Tipy pro profíky

Ti, kteří sami vlastní či provozují topné zařízení, se mohou řídit těmito radami: